Sofia Carlsson, docent, institutet för miljömedicin
Cecilia Magnusson, professor, institutionen för folkhälsovetenskap; båda Karolinska institutet, Stockholm
Egenreferat. Vi har tillsammans med kollegor vid Umeå och Lunds universitet studerat snus och risken för typ 2-diabetes. Studien baseras på data från fem stora svenska kohortstudier. Genom studiens storlek är det möjligt att beräkna snuseffekter för män som aldrig rökt, därigenom undviker man att resultaten påverkas av att många blandar snus och cigaretter.
Totalt följdes 54 531 män mellan 1990 och 2013. Männen hade aldrig rökt. Under denna period identifierades 2 441 fall av typ 2-diabetes via länkning till läkemedels- och vårdregister, enkätuppgifter och screeningundersökningar. Hazardkvoter (HR) beräknades och justerades för ålder, fysisk aktivitet, övervikt, alkoholkonsumtion och utbildning.
Snusare hade en ökad risk att drabbas av typ 2-diabetes jämfört med den som aldrig snusat (HR 1,15; 95 procents konfidensintervall [95KI] 1,00–1,32). Personer som snusade 5–6 dosor per vecka hade 42 procents ökad risk (HR 1,42; 95KI 1,07–1,87) och för dem som snusade 1 dosa eller mer per dag syntes en riskökning med 68 procent (HR 1,68; 95KI 1,17–2,41).
Snus tycks därmed vara en lika stark riskfaktor för typ 2-diabetes som rökning. Den överrisk som ses för den som snusar 1 dosa per dag motsvarar vad man tidigare sett för den som röker ett paket cigaretter per dag. Resultaten skulle kunna förklaras av nikotinets effekter; experimentella studier har visat att nikotin kan leda till försämrad insulinkänslighet. En snusare utsätter sig för samma eller något högre nikotinexponering som en rökare. Tack vara att snusning är relativt ovanligt bland kvinnor kunde vi inte göra motsvarande analyser för kvinnor, och detta är en viktig fråga för framtida studier.
Fynden är viktiga eftersom 19 procent av de svenska männen och 4 procent av de svenska kvinnorna snusar enligt uppgifter från Folkhälsomyndigheten. Även diabetes är vanligt, 7 procent av den vuxna befolkningen har sjukdomen. Diabetesutvecklingen drivs till stor del av livsstilsfaktorer och för att minska sin diabetesrisk bör man undvika tobaksbruk och övervikt samt vara fysiskt aktiv.
Nya rön 20 APR 2018 Primär hyperhidros påverkar livskvaliteten negativt, och stigma, okunskap om svettningarna och bemötandet i unga år kan orsaka en fördröjning i kontakten med sjukvården. Det visar en avhandling där man undersökt förekomsten av primär hyperhidros och dess påverkan på livskvalitet. (2 kommentarer)
Krönika 20 APR 2018 I samtalet mellan läkare och patient kan en avgrund av oförståelse breda ut sig, när ingen förklaring gör något begripligt. För andra känns det direkt lite bättre »nu när doktorn är här«. Ulrika Nettelblad minns några patientmöten.
Nyheter 20 APR 2018 Den digitala vårdgivaren Kry lex Maria-anmäler 13 videoundersökningar av barn, gjorda av den läkare som sedan tidigare är misstänkt för flera fall av sexuella övergrepp mot barn runtom i landet.
Nyheter 20 APR 2018 Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i Stockholms läns landsting har polisanmält en privat psykiatrisk verksamhet efter misstankar om systematiskt fakturafiffel.
Nyheter 20 APR 2018 Konkurrens, tidspress och en stark önskan att stärka varumärket ökar risken för att forskare, institutioner och forskningstidskrifter tummar på etiken och den kritiska granskningen av vetenskapliga rön. Det framgår av en färsk studie från Linköpings universitet.
Nyheter 20 APR 2018 Alliansen i Stockholms läns landsting föreslår Göran Stiernstedt, aktuell som vårdutredare åt regeringen, till ny ordförande för landstingets gemensamma styrelse för Danderyds sjukhus, Södersjukhuset och Södertälje sjukhus.
Nyheter 20 APR 2018 Lokalerna för strålbehandling vid Nya Karolinska Solna måste anpassas till ny upphandlad medicinsk utrustning. Dessutom ska sterilcentralen göras om och ytterligare utrustas för att öka kapaciteten.
Nyheter 20 APR 2018 Socialstyrelsen rekommenderar att alla nyfödda ska testas för SCID, svår kombinerad immunbrist. På så sätt kan två, tre barn fångas upp och få behandling varje år, menar myndigheten.
Debatt 20 APR 2018 Tore Södermark funderar över Försäkringskassans rationella byråkrati och det aggressiva sätt som den hanteras på, och efterlyser mer samförstånd. (2 kommentarer)
Rapport 20 APR 2018 Kranskärlsutredning med datortomografi kan med stor säkerhet diagnostisera låg- och höggradiga stenoser. Värdering av intermediära stenoser är dock svårare och kräver ofta ytterligare diagnostik med invasiv kranskärlsröntgen. En icke-invasiv metod har utvecklats för bedömning av stenosgrad i kranskärl utifrån befintligt bildmaterial.
Nyheter 19 APR 2018 Omoderna alkoholråd får ge vika när Stockholm som första landsting nu har tagit fram rekommendationer för lågriskkonsumtion av alkohol. Tanken är att de ska bli ett stöd för sjukvården. (1 kommentar)
Nyheter 19 APR 2018 Centrala etikprövningsnämndens expertgrupp anser att en professor i Uppsala gjort sig skyldig till oredlighet efter att antalet respondenter i en vetenskaplig artikel felaktigt angetts till 3 390 i stället för 3 389. (1 kommentar)
Nyheter 19 APR 2018 Spridningen av vankomycinresistenta enterokocker, VRE, fortsätter. Nu har smitta konstaterats även på sjukhus i Region Örebro län.
Nyheter 19 APR 2018 Samla olika forskningsfält, engagera studenter i ett tidigt skede och lär politiker och allmänhet hur världen faktiskt ser ut. Det var några av huvudbudskapen när The Swedish Global Health Research Conference drog igång på onsdagen.
Nyheter 19 APR 2018 Att ställa diagnos vid ett digitalt vårdbesök, utan att träffa patienten, saknar helt vetenskapligt stöd och bör betraktas som en experimentell verksamhet. Det hävdar läkare och andra företrädare för Camtö i Örebro, som kartlägger nytta och risker med hälso- och sjukvårdens metoder. (5 kommentarer)
Medicinsk kommentar 19 APR 2018 Hos barn och ungdomar finns ett signifikant samband mellan självmordsbeteende och depression, ångestsjukdom, uppförandestörning samt beroendesjukdom. Risken för att självmordsbeteende under uppväxten återkommer hos den vuxne individen är hög. Det finns evidensbaserade metoder för såväl behandling som prevention av självmordsbeteende hos ungdomar.
Nya rön 19 APR 2018 Risken för att utveckla demens var 88 procent lägre för dem med god kondition i medelåldern jämfört med dem med medelgod kondition. Det visar en studie som tittat på kvinnors kondition i medelåldern och kopplat den till demensincidens under en 44-årsperiod.
Nyheter 18 APR 2018 I hopp om att rekrytera specialistsjuksköterskor gjorde Sahlgrenska universitetssjukhuset ett utskick till 400 personer över hela Sverige – med en bild där flera patienters personnummer syntes. Nu anmäler sjukhuset händelsen enligt lex Maria.
Nyheter 18 APR 2018 Sahlgrenska universitetssjukhuset redovisar ett underskott på 114 miljoner kronor för årets tre första månader. I går beslutade sjukhusets styrelse om förstärkta åtgärder för att få budgeten i balans. Bland annat behöver bemanningen minska med 300 tjänster.
Nyheter 18 APR 2018 Det medicinska kunskapsprovet har mött hård kritik. Hittills har 16 utländska läkare fått en svensk legitimation den vägen – och de provansvariga är nöjda. Läkartidningen var med under det sjätte praktiska delprovet i Göteborg. (1 kommentar)