Annons
Annons

Aktuella disputationer

Tipsa oss gärna om disputationer. 
Skicka e-post till gabor.hont@lakartidningen.se

Vad händer i övrigt? Se Kalendarium!

Umeå universitet

23 februari, kl 09.00, Sal D, nio trappor (Nian), Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Josephine Starnberg: »Neurologisk utveckling och kardiovaskulär risk hos 7-åriga barn födda med marginellt låg födelsevikt« (Neurodevelopment and cardiovascular risk in 7-year old children born with marginally low birth weight). Fakultetsopponent: Atul Singhal, England.

23 februari, kl 13.00, Sal B, nio trappor, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Johan Ljungberg: »Hjärt- och kärlriskfaktorer vid aortastenos« (Cardiovascular risk factors in aortic stenosis). Fakultetsopponent: Peter Nilsson.

2 mars, kl 09.00, Hörsal E04 i Farmakologihuset, Norrlands Universitetssjukhus, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Katarina Tomic: »Datakvalitet i det svenska nationella prostatacancerregistret (NPCR)« (Data quality in the National Prostate Cancer Register (NPCR) of Sweden). Fakultetsopponent: Hegli Birgisson, Island.

28 mars, kl 09.00, Sal 135, allmänmedicinNorrlands universitetssjukhus, Umeå. Nitin Gangane: »Bröstcancer i Indiens landsbygd: en studie om vårdsökande, diagnostik och  livskvalitet« (Breast cancer in rural India: Knowledge, attitudes, practices; delays to care and quality of life). Fakultetsopponent:  Peter Vedsted, Danmark.

20 april, kl 09.00, Sal 933, unod B9, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Lee-Ann Tjon: »Cirkulerande trombocyter: En ny biomarkörkälla för cancerdiagnostik och behandlingsstratifiering« (Circulating platelets: A novel liquid biopsy source for cancer diagnostics and therapy stratification). Fakultetsopponent: Michiel Pegtel, Nederländerna.

20 april, kl 09.00, Lionsalen rum 7-440, Hud och STDkliniken, Målpunkt Y-Y22, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Alexander Shayesteh Afshar: »Primär hyperhidros. Förekomst och påverkan på individen« (Primary hyperhidrosis. Prevalence and impacts for the individual). Fakultetsopponent: Lennart Emtestam.

4 april, kl 09.00, Vårdvetarhusets aula, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Kristina Hörnberg: »Aspekter på fysisk aktivitet vid Reumatoid Artrit. Associationer med inflammation och kardiovaskulära riskfaktorer« (Aspects of physical activity in Rheumatoid Arthritis. Associations with inflammation and cardiovascular risk factors). Fakultetsopponent: Christina Helging Opava.

13 april, kl 09.00, Tripel helix, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Mariam Shirdel: »Mätning av dammexponering i arbetslivet med en passiv provtagare« (Measuring occupational dust exposure with a passive sampler). Fakultetsopponent: Christer Johansson.

27 april, kl 09.00, Hörsalen Snäckan, Östersunds sjukhus, Östersund. Pierre de Flon: »Behandling med den monoklonala antikroppen rituximab vid multipel skleros- en studie baserad på en akademiskt driven klinisk prövning« (Treatment with the monoclonal antibody rituximab in Multiple Sclerosis- a study based on an academic clinical trial). Fakultetsopponent: Sten Fredriksson.

18 maj, kl 09.00, E 04, building 6A, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Anandi Rajan: »Humana enterisk adenovirus och funktionerna hos deras kapsid proteiner« (Capsid protein functions of human enteric adenovirus). Fakultetsopponent: Stefan Schwartz.

18 maj, kl 09.00, Lecture hall A, unod T9, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Moses Tetui:»Deltagarbaserade tillvägagångssätt för att stärka lokal managementkapacitet inom hälso-och sjukvården: erfarenheter från Uganda och globalt« (Participatory approaches to strengthening district health managers' capacity: Ugandan and global experiences). Fakultetsopponent: Bart Criel, Belgien.

1 juni, kl 09.00, Major Groove, Norrlands universitetssjukhus, Umeå. Jessica Karlsson: »Endocannabinoid metabolism: reglering och terapeutisk potential« (Endocannabinoid metabolism: regulation and therapeutic potential). Fakultetsopponent: Juerg Gertsch, Schweiz.

5 oktober, kl 09.00, Hörsal B, Tandläkarhögskolan, Norrlands universitetssjukhus 1D, Umeå. José Pedro Silva Lopes: »Medfödd immunitet i svampens mikromiljö« (Innate immunity in the fungal microenvironment). Fakultetsopponent: Allistair Brown, Skottland.

Uppsala universitet

23 februari, kl 13.00, B42, BMC, Husargatan 3, Uppsala. Mahsa Shahidi Dadras: »Regulation of cell polarity and invasion by TGF-β and BMP signaling«. Fakultetsopponent: Petra Knaus, Tyskland

28 februari, kl 09.00, Rosénsalen, Akademiska sjukhuset, ing 95/96 nbv, Uppsala. Madiha Nazir: »Drug repositioning for cancer treatment: Novel candidate identification strategies«. Fakultetsopponent: Sigurd Vitols.

1 mars, kl 09.00, Rosénsalen, Akademiska barnsjukhuset, ing 95/96 nbv, Uppsala. Ammar Nadhom Farman Al-Mashhadi: »High blood pressure in children with hydronephrosis«. Fakultetsopponent: Gundela Holmdahl

2 mars, kl 13.00, Enghoffsalen, Akademiska sjukhuset, ing 50 bv, Uppsala. Louise Bagge: »Surgical ablation for the treatment of atrial fibrillation in different patient populations: A study of clinical outcomes including rhythm, quality of life, atrial function and safety«. Fakultetsopponent: Mårten Rosenqvist.

8 mars, kl 13.00, Rosen, Akademiska sjukhuset, Uppsala. Arnoldo Santos: »Hemodynamic Effects of lung function optimization in experimental acute respiratory distress syndrome«. Fakultetsopponent: John Marini, USA.

9 mars, kl 09.15, Sal X, Universitetsshuset, Biskopsgatan 3, Uppsala. Lana Salih Joelsson: »Lifestyle and reproductive health among women prior to conception«. Fakultetsopponent: Staffan Nilsson.

9 mars, kl 13.00, Rudbecksalen, Rudbecklaboratoriet, Dag Hammarskjölds väg 20, Uppsala. Maria Georganaki: »Vascular targeting for enhanced cancer immunotherapy«. Fakultetsopponent: Wolf Hervé Fridman, Frankrike.

10 mars, kl 10.00, Auditorium Minus, Museum Gustavianum, Akademigatan 3, Uppsala. Pia Frisk: »Surveys and services: The feasibility of conducting research in Swedish community pharmacies«. Fakultetsopponent: Marcel Bouvy, Nederländerna.

Örebro universitet

9 mars, kl 13.15, Hörsal C3, Campus, Universitetssjukhuset i Örebro, Örebro universitet. Karin Andersson: »Metal artifacts in computed tomography – impact of reduction methods on image quality and radiotherapy treatment planning«. Fakultetsopponent: Anders Tingberg.

9 mars, kl 10.00, Hörsal 1, Primahuset, Örebro universitet. Åsa Skagerstrand: »Perception of disturbing sounds: Investigations of people with hearing loss and normal hearing«. Fakultetsopponent: Arne Leijon.

23 mars, kl 09.00, Hörsal C3, Campus, Universitetssjukhuset i Örebro, Örebro universitet. Fredrik Calais: »Coronary artery disease and prognosis in relation to cardiovascularrisk factors, interventional techniques and systemic atherosclerosis«. Fakultetsopponent: Douwe E. Atsma, Nederländerna.

20 april, kl 09.00, Hörsal C1, Campus, Universitetssjukhuset i Örebro, Örebro universitet. Anna Björkenheim: »Catheter ablation for atrial fibrillation – effects on rhythm, symptoms and helath-related quality of life«. Fakultetsopponent: Deirdre Lane, England.

20 april, kl 13.00, Hörsal C3, Campus, Universitetssjukhuset i Örebro, Örebro universitet. Christos Karefylakis: »Vitamin D and its role in obesity and other associated conditions«. Fakultetsopponent: Kerstin Landin-Wilhelmsen

7 juni, kl 09.15, Hörsal C3, Campus, Universitetssjukhuset i Örebro, Örebro universitet. Karin Arinell: »Immobilisering som en riskfaktor för arteriella och venösa tromboser«. Fakultetsopponent: Joakim Alfredsson.

Karolinska institutet

22 februari, kl 09.00, Sal H3, Alfred Nobels allé 23, Huddinge. Karin Lodin: »Inflammation and subjective health: The role of sickness behaviour«. Fakultetsopponent: Alf Tunsäter.

23 februari, kl 09.00, Lecture Hall Hillarp, Retzius Väg 8, Karolinska institutet, SolnaJohanna Holm: »Aggressive breast cancer: epidemiological studies addressing disease heterogeneity«. Fakultetsopponent: Lucile Adams-Campbell, England.

23 februari, kl 09.00, Hörsalen, NOVUM floor 4, Blickagången 6, Huddinge. Steinunn Thordardottir: »Biomarkers in preclinical familial Alzheimer disease«. Fakultetsopponent: Martin Rossor, England.

23 februari, kl 10.00, Radiumhemmets föreläsningssal, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna. Alexandra Hofsjö: »Vaginal morphological changes in cervical cancer survivors«. Fakultetsopponent: Mats Brännström.

23 februari, kl 13.00, Rockefeller Lecture Hall, Nobels väg 11, Campus Solna. Johanna Levallius: »Eating disorders and personality«. Fakultetsopponent: Ken Goss, England.

23 februari, kl 14.00, Hörsalen Gustavsbergs vårdcentral, Gustavsberg. Sigrid Salamonsson: »CBT in primary care: effects on symptoms and sick leave, implementation of stepped care and predictors of outcome«. Fakultetsopponent: Erik Olsson.

2 mars, kl 09.00, Birkeaulan, Karolinska University Hospital, Huddinge. Christian Scharenberg: »The mutational landscape and microenvironment in myelodysplastic syndromes with deletion of chromosome 5q«. Fakultetsopponent: Torsten Haferlach, Tyskland.

2 mars, kl 10.00, Inghesalen, Widerströmska Huset, Tomtebodavägen 18A, Karolinska institutet, Solna. Maria Ingemarson: »PS – a school-wide prevention programme: effects, core components and implementation«. Fakultetsopponent: Torill Larsen

9 mars, kl 09.00, Skandiasalen Q3:01, Astrid Lindgrens barnsjukhus, Karolinska universitetssjukhuset, Solna. Åsa Burström: »Transition from child healthcare to adult healthcare for adolescents with congenital heart disease«. Fakultetsopponent: Elisabeth O.C. Hall, Danmark.

9 mars, kl 09.00, Farmakologi, Nanna Svartz väg 2, Karolinska Institutet, Solna. Shuyang Yao: »Genetic and environmental influences on eating disorders and associated adversities and comorbidities«. Fakultetsopponent: Ilona Koupil.

9 mars, kl 09.30, CMB Lecture Hall, Berzelius Väg 21, Karolinska institutet, Solna. Shahul Hameed Liyakath Ali, Shahul Hameed: »Characterisation of newt neural stem cells during development and regeneration«. Fakultetsopponent: Thomas Becker, Skottland.

9 mars, kl 10.00, Lecture hall at Cancer Center Karolinska (CCK), R8:00, Karolinska University Hospital, Solna. Jelena Milosevic: »Novel therapeutic targets in pediatric neural tumors«. Fakultetsopponent: Garrett M. Brodeur, USA.

9 mars, kl 13.00, Bringsalen, Ersta konferens & hotell, Erstagatan 1, Stockholm. Lotta Saarnio: »Enabling at-homeness for older people despite their severe ilness and impending death«. Fakultetsopponent: Karin Josefsson

9 mars, kl 13.00, Hillarpsalen, Retzius väg 8, Karolinska institutet, Solna. Milena Schönke: »Regulation of whole-body glucose and lipid metabolism by skeletal muscle«. Fakultetsopponent: Antonio Vidal-Puig, England.

16 mars, kl 09.00, CMM Lecture Hall L8:00, Karolinska University Hospital, Solna. Marie N'diaye: »Immunological mechanisms regulating neuroinflammation: a role for C-type lectin receptors and vitamin D«. Fakultetsopponent: Britta Engelhardt, Schweiz.

16 mars, kl 09.00, Salen »Tallen«, Norrbackahuset S2:03, Karolinska University Hospital, Solna. Gianluigi Savarese: »Biomarkers for eligibility and surrogate endpoints in heart failure trials«. Fakultetsopponent: Torbjørn Omland, Norge.

Linköpings universitet

23 mars, kl 13.00, Berzeliussalen, ingång 65, plan 09, Campus, Universitetssjukhuset Linköping. Jan Nestorson: »Arthroplasty in elbow fractures«. Fakultetsopponent: Bo Olsen, Danmark.

Göteborgs universitet

15 februari, kl 09.00, Hörsal Strandlokan, R-huset, Mölndals sjukhus. Gillian Asplin: »Traffic Light System-BasicADL (TLS-BasicADL) Development, reliability, validity, clinical utility and patient perspective«. Fakultetsopponent: Karin Harms Rindahl.

23 februari, kl 09.00, Hjärtats aula, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Katarina Hallén: »Isocapnic hyperventilation in anaesthesia practice. Clinical and experimental studies«. Fakultetsopponent: Claes Frostell. 

23 februari, kl 09.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Khadija Abdulkarim: »Population based long-term follow-up of patients with Ph-MPN, complications and prognosis«. Fakultetsopponent: Martin Höglund. 

23 februari, kl 13.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Yuhei Hatakenaka: »Early detection of ESSENCE in Japanese 0-4 year olds. Studies neurodevelopmental problems in the community and in clinics«. Fakultetsopponent: Jeremy Turk, England. 

2 mars, kl 09.00, Lokal: Uppgift saknas. Babak Alaeimahabadi: »Comprehensive analysis of structural genomic alterations in cancer«. Fakultetsopponent: Giovanni Ciriello, Schweiz. 

2 mars, kl 13.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Peter Axelsson: »Distal radioulnar joint: arthroplasty and strength assessments«. Fakultetsopponent: Elisabeth Hagert. 

9 mars, kl 09.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Sebastian Völz: »Renal denervation in patients with resistant hypertension«. Fakultetsopponent: Atul Pathak, Frankrike. 

9 mars, kl 13.00, Konferens/seminarierummet, vån 5, Biotechhuset, Arvid Wallgrens backe 20, Göteborg. Martin L Johansson: »The percutaneous implant. The effects of design, host site and surgery on the tissue response«. Fakultetsopponent: Johan Wolfaardt, Kanada. 

15 mars, kl 09.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Martin Bengtsson: »On prediction in orthognathic surgery. Analysis of 2D and 3D techniques from multiple perspectives«. Fakultetsopponent: Anders Westermark, Finland

15 mars, kl 13.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Laith Hussain: »Counting deaths, accounting for lives: Prosperous developments and standardized Verbal Autopsy method for estimating population mortality«. Fakultetsopponent: Frank Tanser, Sydadfrika.

16 mars, kl 09.00, R-aulan, SU/Mölndal, Göteborgsvägen 31, Mölndal. Simon Sjödin: »Evaluation of the endo-lysosomal system and the ubiguitin-proteasome system in neurodegenerative diseases«. Fakultetsopponent: Janne Lehtiö.

16 mars, kl 13.00, Hörsal Arvid Carlsson, Academicum, Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3, Göteborg. Karolina Lindén: »Women with type 1 diabetes during pregnancy and postpartum – well-being and diabetes management«. Fakultetsopponent: Christine Rupertsson.

16 mars, kl 13.00, Uppgift om lokal saknas. Nidal Ghosheh: »Methylome and transcriptome profiling of hepatocytes derived from human pluripotent stem cells«. Fakultetsopponent: Laura Suter-Dick, Schweiz.

Lunds universitet

3 mars, kl 13.00, Belfragesalen, BMC D15, Klinikgatan 32 i Lund. Mia Eriksson: »Identification and characterization of candidate therapeutic targets in acute myeloid leukemia«. Fakultetsopponent: Kristoffer Hellstrand.

9 mars, kl 09.00, Rum I1345, BMC I13, Sölvegatan 19 i Lund. Mikael Ingman: »The hepatitis B virus – Insights into genetic variability, evolution and Bayesian phylogeographic inference«. Fakultetsopponent: Magnus Lindh.

9 mars, kl 09.00, Segerfalksalen, BMC A10, Sölvegatan 17 i Lund. David Sparv: »Evaluating treatment and diagnostics in cardiac intervention«. Fakultetsopponent: Tom Quinn, London.

14 mars, kl 09.30, LUX rum C126, Helgonavägen 3 i Lund. Karolina Komorowska: »The role of hepatic leukemia factor in hematopoiesis«. Fakultetsopponent: David Traver, USA.