Replik. I sin debattartikel »En satsning på akutläkare skulle gynna hela sjukvårdssystemet« bjuder företrädare för Svensk förening för akutsjukvård och Svensk kirurgisk förening in till en nationell diskussion om akutsjukvårdens framtid [1]. Diskussionen tog snabbt fart redan i kommentarsfältet, och bland annat lyftes den intressanta frågan om man kan bli en bra kirurg utan att träffa patienterna man inte ska operera.

Det internmedicinska perspektivet lyser däremot med sin frånvaro i både artikeln och kommentarsfältet.

I artikeln skriver författarna: »Genom att införa akutkliniker med akutläkare kan vi skapa en mer sammanhållen och effektiv akutsjukvård dygnet runt, i hela landet« och »Akutläkardrivna akutkliniker är en systemlösning som optimerar resurser, stärker kompetensen i det akuta omhändertagandet och avlastar planerad sjukvård«. De förklarar inte närmare hur man har kommit fram till dessa slutsatser, och när det gäller patienter med internmedicinsk problematik vill jag påstå att effekten snarare blir den motsatta.

Akutkliniken blir nämligen, vid sidan av primärvården och medicinkliniken, ännu en aktör i processen kring de kroniskt och ofta multipelt sjuka patienter som utgör internmedicinens kärna. Detta medför flera strukturella problem.

  • Ju fler aktörer, desto fler övergångar. Varje övergång utgör en risk, något jag tror vi alla ser exempel på i vårt dagliga arbete. Det märks tydligt i flödet av avvikelserapporter, åtminstone på vår klinik, där en stor andel berör just patienters övergång från akutkliniken till medicinkliniken eller vice versa.
  • Enligt min erfarenhet betraktar sig en akutläkardriven akutklinik inte självklart som medicinklinikens universella ingång för akuta fall. Medicinkliniken blir därför tvungen att bygga upp en parallell akutorganisation för att hantera fall, i regel av subakut karaktär, som akutkliniken inte ser som sitt uppdrag att hantera. Detta blir ineffektivt och riskerar att minska resurserna för planerad sjukvård.
  • Handläggningen av akuta sjukdomar eller sjukdomstillstånd är fortfarande en central del av målbeskrivningen för specialiteten internmedicin. Jag anser att det bör förbli så, eftersom många av de sjukdomar vi handlägger omfattar såväl akut som kronisk problematik, men när två kliniker ska samsas om samma uppdrag leder det oundvikligt till intressekonflikter. Det kan till exempel handla om fördelning av arbetspass på akutmottagningen eller om vilken jourlinje som tar hand om vilka patienter.

Vad gäller det internmedicinska patientflödet vill jag alltså hävda att akutläkardrivna akutkliniker, i motsats till vad som framförs av Svensk förening för akutsjukvård och Svensk kirurgisk förening, leder till en mindre sammanhållen och mindre effektiv akutsjukvård: resurser splittras, kompetenser urholkas och planerad sjukvård får stå ytterligare tillbaka.

Läs mer
En satsning på akutläkare skulle gynna hela sjukvårdssystemet