Enligt anmälan till Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, ska läkaren, som har psykiatrisk inriktning, vid tre tillfällen ha felbehandlat patienter. Två patienter ska ha fått felaktiga diagnoser, som läkaren ska ha ställt utan att någon utredning gett stöd för dem. I det ena fallet ska läkaren ha skrivit i journalen, tillhörande en patient som tidigare fått en ADD-diagnos, att patienten visat ADD och autism, och läkaren ska även ha ställt diagnosen Aspergers syndrom, trots att det inte styrkts i den neuropsykiatriska utredning som patienten gjort något år tidigare. Patienten har senare bland annat sökt habiliteringsinsatser för autism som inte beviljats, eftersom det inte funnits underlag för diagnosen.

Den andra patienten som ska ha feldiagnostiserats var en patient med autismdiagnos som läkaren ska ha diagnostiserat med lindrig kognitiv störning och sedan i löpande text skrivit att patienten har intellektuell funktionsnedsättning, trots att ingen neuropsykiatrisk utredning visat detta. Patienten var gravid vid tillfället och ska ha blivit dåligt bemött inom mödravården och mötts av hot om att koppla in socialtjänst av oro för barnet, bland annat just på grund av att hon fått diagnosen intellektuell funktionsnedsättning.

Den tredje patienten fick flupentixol utskrivet mot ADHD-symtom, men patienten har ingen ADHD-diagnos och inte heller en psykossjukdom.

När felaktigheterna uppdagades hade läkaren redan slutat på kliniken. Personalen har sedan dess lyckats makulera i diagnoslistan och gjort rättelser i löptext där diagnoser spridit sig. Däremot har man inte lyckats göra ändringar i löptext i läkarens journalnoteringar efter att hen slutat på kliniken.