Årets avtalsrörelse är den största på många år, och totalt ska 500 kollektivavtal för drygt 3,4 miljoner löntagare förhandlas om. Många fackförbund, däribland Läkarförbundet, har dock gått och väntat på att parterna inom industrin skulle landa i en överenskommelse, eftersom det är industrins löneökningsnivåer, det så kallade märket, som bestämmer löneökningstakten på den svenska arbetsmarknaden i stort.
Efter mangling in på småtimmarna kom industrifacken och arbetsgivarna i natt överens om ett nytt tvåårigt avtal med löneökningar på totalt 6,4 procent. Det innebär löneökningar på 3,4 procent i år och 3 procent nästa år.
– Det är klart att man alltid kan önska sig mer, men vi tycker att vi har nått ett bra resultat, som faktiskt är ett av de högsta i industriavtalets snart 30-åriga historia, sa Ulrika Lindstrand, ordförande för Sveriges ingenjörer, under en pressträff på tisdagsmorgonen.
Det faktum att industriparterna gått i mål ger också en ny skjuts åt Läkarförbundets förhandlingar med arbetsgivarorganisationerna Sveriges Kommuner och regioner (SKR) och Sobona.
– Det innebär att vi nu går in i ett skarpare förhandlingsläge. Vi har varit inne i en intensiv fas de senaste veckorna, men med ett märke att förhålla oss till blir det ett annat förhandlingsläge. Men hur industriavtalet påverkar våra förhandlingar som helhet är för tidigt att sia om. Vi har fler pusselbitar nu, men pusslet måste fortfarande läggas, säger Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale.
En knäckfråga under industriförhandlingarna har gällt arbetstidsförkortning, men nu har parterna enats om att arbetstidsförkortning ska dras av från märket.
– Det är något som vi måste titta närmare på, säger hon.
Läkarförbundets kollektivavtal skulle egentligen ha gått ut vid midnatt natten till tisdagen, men har förlängts i väntan på ett nytt. Hur lång tid det kan dröja vågar inte Sofia Rydgren Stale spekulera om, men historiskt sett har läkarna ofta haft ett nytt avtal på plats före valborg.
Efter analys av märket kommer förhandlingarna mellan Läkarförbundet och SKR förmodligen att återupptas i slutet av veckan.
– Vi har fått ett första bud och responderat på det. Men sammanfattningen är att vi fortfarande står långt ifrån varandra, säger Sofia Rydgren Stale.
Läs också:
Nytt kollektivavtal ännu långt bort – förlängning kan krävas
Läkarförbundet vill ha mer än märket för yngre läkare
Läkarförbundet vill (yrkanden i urval)
- se särskilda lönesatsningar, med löneökningar högre än märket för två grupper: läkare innan specialistbevis och läkare som arbetat länge för samma arbetsgivare,
- slopa möjligheten att skriva bort rätten till övertidsersättning,
- ge rätt till jourbefrielse för gravida och för läkare från 55 års ålder,
- att alla läkare ingår i den årliga löneöversynen, även läkare med tidsbegränsade anställningar,
- få högre ersättning för jour och beredskap.