Region Skåne är den andra regionen som beslutat att införa vårdinformationssystemet Millennium. Efter att införandet i Västra Götalandsregionen fick avbrytas och läggas på is i november förra året, sköt Region Skåne upp sitt införande och tog fram en plan för ett mer begränsat införande.
Det senaaste beskedet som kommunicerats från regionen är att utrullning ska ske »någon gång efter sommaren«, med start på Lasarettet i Ystad. I början av april skrev Harald Roos, medicinsk programchef för SDV (Skånes digitala vårdsystem), i mejl till Läkartidningen att regionen arbetade med en reviderad tidsplan och utrullningsordning och att denna skulle komma att offentliggöras så snart som möjligt.

När Läkartidningen nu, en månad senare, återkommer är beskedet att projektet arbetar med en tänkt plan, men att det är för tidigt att kommunicera den.
»Det är många olika frågor och beroenden att ta hänsyn till, därför har vi från den regionala styrgruppen för SDV valt att inte presentera den nya reviderade planen än. Projektet arbetar vidare med en tänkt plan så arbetet har ju inte avstannat på något vis. Men självklart efterfrågas en ny beslutad plan även internt«, skriver Harald Roos och tillägger att det inte handlar om att implementera Millennium utan när det ska ske.
»Tanken är verkligen att kommunicera planen inom kort, men jag är medveten om att jag sa samma sak för en månad sedan«, skriver han.
På frågan om det finns en färdig plan skriver Harald Roos:
»Svaret är att SDV-programmet kontinuerligt arbetar med de mottagande organisationerna i Skåne med att formulera förslag på tidplaner baserat på olika förutsättningar. Det finns alltså väl genomarbetade förslag, men som jag skrev, just nu inget beslut.«
Inte heller de fackliga organisationerna har fått information om någon ny reviderad plan, säger Karin Filipsson, andre vice ordförande för Mellersta Skånes läkareförening, som varit en av Läkarförbundet Skånes representanter i den fackliga referensgruppen om SDV.

– Vi har ingen ny information. Det är sex månader sedan VGR pausade, och rapporterna om deras införande kom i mars. Jag tycker att det är lite märkligt att man inte kommer ut med ett tydligt besked. Det blir en väldigt oro för medarbetarna, våra medlemmar, att inte veta, säger hon och tar som exempel att Sjukhusläkarnas lunchmöten under våren på sjukhuset i Lund och Malmö varit oerhört välbesökta.
– Det har kommit upp mycket frågor och mycket oro, säger hon.
Den fackliga referensgruppen har nu avvecklats, vilket tidningen Sjukhusläkaren var först att rapportera om. Regionen vill i stället att SDV-frågorna ska hanteras vid ordinarie regional samverkan och i regional koncernövergripande skyddskommitté.
»Skälet är att Region Skåne vill använda det samverkanssystem som avtalats med de fackliga organisationerna, och som går ut på att så många frågor som möjligt ska behandlas av den som direkt berörs i sitt arbete. Eftersom vi nu är så långt komna i arbetet med SDV att den fackliga dialogen pågår lokalt i respektive förvaltning, ger detta möjlighet för hantering på rätt nivå. Samtidigt vill vi få en mer sammanhållen hantering av de regionala frågorna och kommer därför att hålla dem i ordinarie regionala forum«, skriver programordförande Harald Roos till Läkartidningen.
Karin Filipsson är kritisk till upplägget och tror att det innebär att frågorna inte kommer att få den uppmärksamhet de förtjänar.
– På dessa möten får varje programpunkt 5–15 minuter vardera, då hinner man inte ha dialog och vi hinner inte få svar på alla frågor vi har.
Läs mer:
Läkare i upprop till Skånes regionledning: »Skrota Millennium«
Efter Millennium-haveriet i VGR – Skåne ändrar plan för införande
22 miljoner för Region Skånes Millenniumkonsulter på en månad
Här hittar du hela Läkartidningens bevakning av Millennium
(uppdaterad 2025-05-09)