Under hösten publicerade tidningen Sjukhusläkaren granskningen »Vårdplatsbristen dödar«. Tidningen hade gått igenom samtliga lex Maria-anmälningar som inkom till Ivo under 2023 och som gällde slutenvård (med undantag för psykiatrin). Den visade att 100 dödsfall, 42 procent, hade en tydlig koppling till brist på vårdplatser, resursbrist, personalbrist och hög arbetsbelastning.

– Problemet har bara ökat, och det är fullkomligt oacceptabelt – ingen ska dö på grund av vårdplatsbrist, sa Elin Karlsson och konstaterade:

– Det saknas ett systematiskt helhetsgrepp och det finns ingen riktig plan. Vi ser också att det fifflas otroligt mycket med vårdplatser.

Björn Eriksson, generaldirektör för Socialstyrelsen, som deltog i samtalet, bekräftade att vårdplatsbristen är ett problem och nämnde långa väntetider för patienter, men också arbetsmiljöproblem för personal. Han påtalade samtidigt att Socialstyrelsen sedan tre år tillbaka »tagit ett stort grepp kring vårdkapacitet och vårdplatser«. Ändå har vårdplatserna minskat.

– Totalt saknas 1 860 platser, och det senaste året har antalet platser minskat med 40, de senaste två åren med 118. Det är farligt och dumt att ha det så, och det är ojämlikt över landet. En del regioner klarar det bättre, medan en del tappar. Orättvisan måste vi göra något åt, sa Björn Eriksson.

Jönköpings län, Kalmar län och Gotland är regionerna som klarar det bättre, enligt generaldirektören.

Men för att alla regioner ska vända skutan och sträva mot en nollvision där ingen dör av vårdplatsbrist finns saker att göra.

Lena Hallengren (S), gruppledare i riksdagen, hade en tydlig hållning:

– Vi måste uppvärdera välfärdsyrken.

Elin Karlsson höll med och ifrågasatte också varför administrationen växer i samhället. Hon hänvisade till organisationen Kunskapsverkets rapport »Hur mår vården?«, där det framgår att antalet administrativa tjänster ökat mer än vårdnära tjänster.

– Varför prioriterar vi papper före patienterna? frågade Elin Karlsson retoriskt.

För att lösa situationen vill hon att politiker »strukturerar arbetet, hittar kärnan och skruvar på den«, men framför allt:

– Vi vill se ett partiöverskridande samarbete, sa Elin Karlsson.

Det tyckte även Carl-Johan Schiller (KD), oppositionsråd i Region Stockholm, som deltog i debatten.

– Vi måste ha en gemensam målsättning och sätta politiken åt sidan. Sedan gäller det att skapa en kultur där medarbetarna i vården får utrymme att utveckla sin egen verksamhet.