
Hallå där, Maryam Ramzi Al-Helli, läkarstudent som just avslutat termin 8 vid Linköpings universitet. Vad ägnar du dagarna åt?
– Förutom studier och forskning försöker jag vara engagerad där det känns meningsfullt. Just nu hjälper jag till som läkarassistent för Linköping FC:s damlag och är aktiv i Svensk kirurgisk förening för läkarstudenter (SKFL) och Riksidrottsförbundet. Det ger mig energi och variation i vardagen.
Du har ett gediget cv för en 25-åring – och så har du diplomerats av kungen. Berätta, hur var det?
– Det var en stor ära att få ta emot diplomet på kungliga slottet! Jag fick det inom ramen för Scouternas folkhögskolas ledarskapsutbildning »Värdebaserat ledarskap«, som stöds av Konungens stiftelse Ungt ledarskap. Man söker till kursen baserat på tidigare ledarskapserfarenheter, och det är en lång process med intervjuer och rekommendationer bakom. Kursen löper över ett år och man har en mentor som man träffar minst fem gånger. Jag var faktiskt också en av 30 finalister (av 714 nominerade) till Kompassrosen, ett ledarskapspris som också delas ut av kungen till unga ledare i Sverige.
Du är intresserad av allt från psykologi och idrott till akutsjukvård och kirurgi – vad gillar du mest?
– Även om det jag gör är ganska varierat finns det en tydlig röd tråd, då medicin ligger allra närmast hjärtat. Oavsett om jag arbetar som läkarassistent i ett elitlag, föreläser om kost, mens, sömn och träning eller ägnar mig åt forskning så bottnar allt i mitt medicinska intresse. Det är där jag trivs bäst, och det är också den väg jag vill fortsätta att utvecklas inom.
Men hur hinner du med allt?
– För mig är inget en börda. Saker som jag tycker är meningsfulla ger mig energi, det tar inte energi. Om jag bara hade pluggat hade jag mått dåligt och prokrastinerat. Om jag har fullt upp kan jag inte göra det, och då får jag också energi av det jag fyller dagarna med.
När visste du att du ville bli läkare?
– Jag gick natur-natur på gymnasiet och tyckte vårdområdet var fascinerande. När vi hade en veckas praktik i gymnasiet hörde jag av mig till neurokirurgen och toraxkirurgen i Linköping. Jag var välkommen till neurokirurgen, och jag fick under den veckan känna på en riktig hjärna. Efter den veckan fick jag bekräftat att jag ville bli läkare, säger Maryam Ramzi Al-Helli.