Här nedan följer en maskininläst version av artikeln. Observera att det saknas styckeindelning, radbrytningar, mellanslag efter skiljetecken och att det kan förekomma stavfel.
Specialistutbildning
av läkare omfattar cirka fem år .Praktisk sjukvårdstjänstgöring som underläkare varvas med teoretiska moment under dessa år .En viktig del i denna utbildning har varit de så kallade NLV-kurserna , ( NLV=Nämnden för läkares vidareutbildning ) .För att bli specialist krävdes att man genomgått sex kurser .Kurserna anordnades på universitetsorterna och innehöll de viktigaste delarna i respektive specialistområde .Inom varje disciplin fanns ett stort utbud av kurser och kursorter och den enskilde läkaren kunde söka de kurser som sammantaget gav den bästa utbildningen .Denna kursverksamhet gav dessutom ett nationellt kontaktnät inom den egna disciplinen med stort utbyte samt diskussion och avstämning av egna kunskaper och erfarenheter .Socialstyrelsen var och är huvudansvarig tillsyns- och vidareutbildningsansvarig myndighet .Nytt systemFrån och med januari 1992 trädde ett nytt vidareutbildningssystem i kraft .NLV-kurserna försvann och ersattes av SK-kurser ( specialistkurser
) .Antalet kurser har sedan dess kraftigt reducerats , inom vissa specialistområden finns det inga kurser alls , i andra en eller två .I hela Sverige !Kurser försvinnerI det gamla systemet fanns det 5-7 kurser inom varje specialistområde och kursort .Det var obligatoriskt att genomgå sex kurser .I det nya systemet är detta krav borttaget !De enskilda huvudmännen får nu ansvara för utbildningen .På grund av rådande ekonomiska läge inom sjukvården är det inte svårt att förstå vad som får » stryka på foten » när prioriteringar skall göras .Varje sjukhus får sköta sitt .Produktion går före utbildning .En högklassig läkarkår är av nationellt intresse .Svenskt utbildningssystem har borgat för detta och svensk sjukvård har haft gott internationellt rykte .Nu sker en medveten nedrustning mot bakgrund av kortsiktiga ekonomiska motiv .Socialstyrelsens ansvarSocialstyrelsen bör som ansvarig myndighet se till en obligatorisk utbildningsdel liknande NLV-kurserna för att garantera grundläggande
moment i vidareutbildningen .Ytterst är det ett regeringsansvar .Under tiden 1991 till 1996 har dessutom antalet specialistutbildningsplatser halverats i landet , från ca 1 000 till 500 per år .Således en kvantitets- och kvalitetsförsämring .Vad kan Läkarförbundet göra för att motverka dessa försämringar ?Tomas Törnqvist överläkare och studierektor , Lasarettet , Motala » Men vår strävan och önskan till dialog bemöts av Bosse Ringholm med en monolog . »