Här nedan följer en maskininläst version av artikeln. Observera att det saknas styckeindelning, radbrytningar, mellanslag efter skiljetecken och att det kan förekomma stavfel.
I
industrialiserade länder med speciella yrkesskadeförsäkringar återfinns på listan över yrkesskador » ryggsjukdomar på grund av diskdegeneration orsakad av lång tids exponering för vertikal helkroppsvibration « .Nyligen har Hansson och Westerholm [ Arbete och hälsa 2001:12 ] gått igenom bl a denna fråga och på basen av den fram till 2001 publicerade litteraturen kunnat konstatera att det i de flesta tvärsnittsstudier ser ut att finnas ett måttligt starkt men inte konklusivt samband mellan helkroppsvibration och ländryggsbesvär .I en jämförande studie av lastbilschaufförer i USA och Sverige kunde man påvisa att sjukfrånvaro på grund av ryggont var betydligt vanligare i Sverige och oftast relaterad till upplevd stress i arbetet .Battié och medarbetare har ånyo använt sig av det finländska tvillingregistret .Denna gång för att belysa frågan om helkroppsvibrationers eventuellt skadliga påverkan på ländryggsdiskarna .Dessa författare har i ett flertal tidigare studier visat att genetiken –
enäggigheten – har större betydelse för diskdegeneration än tungt arbete .Inte heller hos rallyförare med lång erfarenhet kunde de påvisa ökad mängd diskförändringar .I den aktuella undersökningen har 45 par enäggstvillingar i 50-årsåldern med diskordant antal år som bilförare ( 24 respektive 4 års exponering ) undersökts noggrant .Även andra faktorer , t ex rökning , tunga lyft och motion , som kunde påverka frågeställningen om diskdegeneration har analyserats .Ingen skillnad förelåg mellan de två tvillingarna i dessa avseenden .Magnetkameraundersökning utfördes på alla och värderades blint och randomiserat av två röntgenologer .Ingen som helst skillnad förelåg mellan tvillingarna , varken beträffande magnetkameraförändringar eller beträffande incidens av ryggont , sjukskrivning och förtidspension .Författarnas slutsats blir att en association mellan ryggont och långvarigt bilkörande inte kan vara resultatet av en med modern teknik synlig irreparabel skada i ländryggen .Författarna anser
att vår uppmärksamhet bör skifta : från tron att degenerativa förändringar i disken och morfologiska förändringar på kotorna är en förklaring till ryggont vid långvarig bilkörning till andra förklaringar , bl a muskeltrötthet .Även om vissa tvärsnittsstudier har visat att ryggont kan påverkas av långvariga helkroppsvibrationer , som bilkörning , visar denna studie att dessa inte medför några disk- eller kotskador , vilket är en uppmuntran och tröst för alla yrkeschaufförer .Alf Nachemson alf.nachemson@orthop.gu.seBattié MC , et al.Occupational driving and lumbar disc degeneration :a case-control study .Lancet 2002 ;360:1369-74 .