Här nedan följer en maskininläst version av artikeln. Observera att det saknas styckeindelning, radbrytningar, mellanslag efter skiljetecken och att det kan förekomma stavfel.
Ett
forskarupprop har nyligen överlämnats till Utbildningsdepartementet .Läkartidningen skriver om det på nyhetsplats i veckans nummer .Det är ett 30-tal forskare som bland annat kräver ökade anslag till grundforskningen .Det är ett mycket lovvärt initiativ i rätt tid , och det borde följas av fler opinionsyttringar .Även Vetenskapsrådet har påtalat behovet av kraftigt ökade anslag .I vår ska regeringen lägga fram en forskningspolitisk proposition .Professor Lars Wieslander , som är en av undertecknarna och som också är knuten till Vetenskapsrådet , menar att den kommande forskningspropositionen i realiteten utgör ett viktigt vägval .Regering och riksdag måste bestämma ambitionsnivå – ska Sverige vara internationellt konkurrenskraftig i framtiden eller ska ambitionsnivån sänkas ?Om Sverige även i framtiden ska finnas på den översta nivån , så måste nya resurser tillföras .Under många år har villkoren för forskare och forskning successivt försämrats .Det gäller även för den medicinska forskningen
.Och med otillräckliga resurser till den medicinska forskningen minskar möjligheten att bedriva en högkvalitativ sjukvård i framtiden .Därför har det kommande regeringsförslaget ett mycket stort allmän- och samhällsintresse .En förstärkning av resurserna till den medicinska forskningen måste ske på alla nivåer .Inte minst viktigt är att även skapa resurser för spetsforskning .Under en hearing som Läkartidningen anordnade inför riksdagsvalet i höstas uttalade samtliga partier att anslagen till den medicinska forskningen behöver förstärkas .Det borde därför finnas alla möjligheter för en total uppslutning i riksdagen kring kraftfulla förstärkningar inom detta område .