Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

»Narrativa medicinronder« införs på Sahlgrenska

För att lyfta fram det humanistiska perspektivet inom medicin arrangerar nu Sahlgrenska universitetssjukhuset tillsammans med Etiskt forum och Svensk förening för narrativ medicin så kallade »narrativa medicinronder«.

Det blev knökfullt i förmakets aula på Sahlgrenska när den första narrativa medicinronden anordnades. Folk fick stå, eller sitta i trappan, berättar Valdemar Erling, som är ordförande för Svensk förening för narrativ medicin. Några fick till och med vända i dörren.

Upplägget med ronderna är att hålla ett samtal snarare än en föreläsning, med en inbjuden gäst, företrädesvis en författare. Man tänker sig samtal som knyter an till både det narrativa och det medicinska.

– Ett samtal blir väldigt levande, man minns det när man går därifrån, kanske mer än om man fått titta på »powerpoints«, tror Valdemar Erling, som också är läkare och hematolog.

På scen syns begravningsentreprenören och författaren Gillis Edman tillsammans med samtalsledare Cecilia Lundmark, sjuksköterska och engagerad i Etiskt forum.

Till den första sammankomsten var Gillis Edman, begravningsentreprenör och författare, inbjuden för att prata om döden, sorg och tröst. Det är ämnen av intresse för alla, inte minst läkare, tror Valdemar Erling, som ser ett ökat intresse för humaniora bland vårdpersonal.

Det finns ett vaknande intresse i samhället för litteratur som pedagogiskt instrument.

– Det finns ett vaknande intresse i samhället för litteratur som pedagogiskt instrument. Vi som jobbar med det här kan se att intresset har ökat. Jag tror att det har med tiden vi lever i nu att göra: man frågar efter berättelser. Att uttrycka en känsla, det gör man med en berättelse, säger han.

– Som läkaryrket – det är ett humanistiskt yrke med naturvetenskapliga verktyg.

En gång i månaden är målet att samtalen ska hållas, vid lunchtid, och man vänder sig till både vårdpersonal, studenter och patienter. Valdemar Erling snappade upp att både undersköterskor, sjuksköterskor, läkare, fysioterapeuter, biomedicinska analytiker och patienter kom till det första mötet.

Sahlgrenska universitetssjukhuset anordnar samtalen efter initiativ från Etiskt forum på Sahlgrenska och Svensk förening för narrativ medicin. Tre gånger till i vår är det planerat för ronderna på Sahlgrenska i Göteborg, och i höst har man tänkt att ta dem vidare till även till sjukhusen Östra och Mölndal.

Valdemar Erling. Foto: Dan Isaac Wallin

Enligt Valdemar Erling blev det en lyckad första »rond« med nöjda besökare.

– Jag är bara så glad att det funkade och att det kom folk – att ett universitetssjukhus lyfter humaniora på det här sättet, det är väldigt glädjande!

Mer att läsa

Mer att läsa