Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Arbetsgivare kan få stöd i att sålla bort olämpliga läkare

Socialstyrelsen ska se över hur kunskapsnivån hos hälso- och sjukvårdens personal kan stärkas genom att stödja vårdgivare, enligt ett nytt uppdrag från regeringen. »Det kan handla om kunskapstest, praktiska test eller andra insatser«, uppger Elisabet Lanns pressekreterare för Läkartidningen.

Socialstyrelsens nya uppdrag handlar om att se över vad för typ av stöd vårdgivare skulle kunna få för att säkerställa att hälso- och sjukvårdspersonalen har den kunskap som krävs.

– Som patient ska man känna sig trygg i att den läkare man möter i vården har hög kompetens och kunskapsnivå, oavsett om läkaren är utbildad i Sverige eller i ett annat land. Vi vill säkerställa att läkare som har fått en svensk läkarlegitimation har de kvalifikationer som krävs för att ge en patientsäker vård i praktiken, säger sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD) i ett pressmeddelande.

Enligt sjukvårdsministerns pressekreterare har frågan aktualiserats i samband med Ekots granskning »Genväg till läkarleg«. Den visade bland annat att studenter som fått bottenresultat på högskoleprovet ändå kan utbilda sig till läkare i vissa EU/EES-länder samt att flera av dessa sedan i Sverige rapporterats till Ivo som patientfarliga.

Enligt pressmeddelandet från regeringen ska Socialstyrelsens arbete med att se över stöd utgå från EU:s regler om erkännande av yrkeskvalifikationer. Enligt rådande regelverk erkänns läkarutbildade inom EU/EES medlemsländer automatiskt, vilket innebär att de inte ska behöva »bevisa sig« på hemmaplan med något ytterligare test eftersom de redan är legitimerade.

Att arbetsgivare får möjlighet att testa kunskaperna hos den de anställer är däremot en annan femma.

»Det handlar inte om utfärdande av legitimation inom EU eftersom den delen styrs via EU-direktiv. I stället rör det exempelvis rekryteringsprocessen«, uppger sjukvårdsministerns pressekreterare för Läkartidningen. Stödet till vårdgivare för att säkra kunskapsnivån kan alltså handla om »kunskapstest, praktiska test eller andra insatser«.

Ett prov i samband med rekrytering är något som SLF student förhåller sig positiva till, även om föreningen helst ser ett nationellt kunskapsprov både för svenskutbildade och utlandsutbildade.

– Har man klarat det en gång har man visat sin kompetens, sa ordföranden Tim Nilsson till Läkartidningen om att testas i samband med rekrytering.

Mer att läsa

Mer att läsa