Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Brist på specialister tvingar Bup stänga avdelning på Näl

Brist på specialistläkare gör att NU-sjukvårdens Bup måste stänga avdelning 28 på Norra Älvsborgs länssjukhus. De som behöver heldygnsvård kommer vårdas på andra sjukhus. »Oerhört smärtsamt«, säger verksamhetschefen Lars Ahgnell.

Avdelning 28 på Näl har haft plats för sex Bup-patienters heldygnsvård. Men på grund av läkarbristen måste avdelningen nu stänga. Patienter som behöver heldygnsvård kommer sedan den 5 februari i stället vårdas på Sahlgrenska universitetssjukhuset eller Södra Älvsborgs sjukhus.

»Det känns oerhört smärtsamt att vi måste stänga avdelningen, och jag förstår att detta kan väcka stor oro hos våra patienter och deras närstående. För att kunna bedriva en patientsäker vård måste vi ha specialistläkare och därför är jag tacksam för att vi kan erbjuda våra patienter heldygnsvård på andra sjukhus i regionen«, uttrycker Bups verksamhetschef Lars Ahgnell saken i ett pressmeddelande.

NU-sjukvården påpekar att man fortsätter göra akuta bedömningar dagtid.

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa