Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Felaktig östrogen­behandling kan ha lett till endometrie­cancer

Under 14 års tid fick en patient östrogen utan gestagentillägg. 2024 diagnostiserades hon med endometriecancer.

Enligt lex Maria-anmälan påbörjades förskrivningen av ett hormonpreparat med östrogen 2010 som en del av menopausal hormonbehandling (MHT). Patienten upplevde då fortsatta vasomotorsymtom efter uppehåll med ett annat hormonpreparat, som både innehöll östrogen och gestagen. Patienten hade även upplevt biverkningar av läkemedlet.

Enligt anmälan till Ivo ska en hyrläkare ha bytt ut läkemedlet med både östrogen och gestagen mot ett preparat med enbart östrogen och i journalanteckningarna resonerat att patienten inte behöver gestagentillägg, eftersom hon varit i menopaus i över ett årtionde.

Överläkaren som gjort anmälan konstaterar att detta var fel beslut. Långvarig behandling med östrogen ökar risken för endometriecancer, om inte behandlingen kombineras med gestagen.

2024 diagnostiserades patienten med just denna form av cancer. Enligt anmälan har cancerdiagnosen ställts korrekt och utan fördröjning.

Syftet med anmälan är att reda ut varför östrogen skrivits ut utan gestagentillägg och hur det kommer sig att det inte har uppmärksammats tidigare, trots att recepten förnyats vid flera tillfällen.

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa