Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Förundersökning mot läkare misstänkt för mordförsök läggs ner

Förundersökningen mot en läkare och tre andra personer som bland annat misstänktes för försök till mord efter ett bråk vid en vårdcentral läggs ner. Det rapporterar Dagens Nyheter.

Det var i februari i år som fyra personer, varav en läkare, häktades efter att tumult uppstått vid en vårdcentral i södra Stockholm.

Nu rapporterar Dagens Nyheter att förundersökningen mot såväl läkaren som övriga inblandade läggs ner.

Personerna misstänktes för totalt fyra försök till mord, två fall av grov misshandel och fem olaga hot. Enligt åklagarens beslut är det svårt att fastställa händelseförloppet och misstankarna går inte att bevisa.

Enligt DN har läkaren och de medmisstänkta hela tiden nekat till anklagelserna. De har i stället hävdat att det var de som blev angripna och inte tvärtom.

Läs mer:

Läkare häktad för mordförsök efter tumult på vårdcentral

Bråk på vårdinrättning – läkare gripen

Mer att läsa

Mer att läsa