Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Fullmäktige vill se mer stöd till fackligt aktiva privatanställda

Svårigheterna för privatanställda att ägna sig åt fackligt arbete väckte stort engagemang på Läkarförbundets fullmäktigemöte.

Nordvästra Götalands läkarförening yrkade på att Läkarförbundet aktivt ska verka för att fackligt verksamma privatanställda medlemmar ska få likartade förutsättningar som offentligt anställda – vilket även röstades igenom av fullmäktige.

Som det ser ut i dag är det nästintill omöjligt för en privatanställd läkare att få tid till fackligt arbete, enligt föreningen.

– Vi har ett fantastiskt bra utfall i vår medlemsrekrytering förutom just i det privata segmentet. Och det är en ganska stor andel av mina kollegor som det handlar om, sa Fredrik Pellmé som arbetar inom primärvården i nordvästra Götaland. 

Många andra vittnade också om problemet.

– Alla mina medlemmar är privat anställda. Och det är otroligt svårt att få i gång något lokalt fackligt arbete. Det är ingen som numer får ledigt för fackligt arbete, sa Jan Rosén, ordförande i Svenska företagsläkarföreningen.

Läkarförbundets förbundsstyrelse svarade att de kontinuerligt försöker få till en avtalslösning som liknar den som finns för läkare som är anställda i en region eller ett landsting, även för privatanställda läkare. Men hittills har Vårdföretagarna varit kallsinnigt till ett sådant avtal enligt förbundet. 

Citeras som
  • Läkartidningen. 2015;112:DIPY

Mer att läsa

Mer att läsa