Gotland får dispens om dygnsvila
Läkare inom två verksamheter vid Visby lasarett, får dispens från de nya reglerna om dygnsvila. Läkarbrist och öns geografiska läge är en viktig del i beslutet.
Den nyinrättade Arbetstidsnämnden (se faktaruta), har beslutat att ge anestesi/operation/Iva samt gynekologi/obstetrik dispens från de nya reglerna om dygnsvila. Det skriver Region Gotland i ett pressmeddelande.
Det innebär att den högst tillåtna sammanlagda arbetstiden är 24 timmar. Andelen jour utökas också, så att jour kan kombineras med jour i högst 24 timmar.
– Det känns skönt, för då vet vi att vi inte behöver riva upp några scheman utan att vi kan jobba på. Då blir det lugnt för våra läkare också; att veta att de räcker till, säger verksamhetschefen Pia Stöllman till Sveriges Radio P4 Gotland.
I sin ansökan om dispens anförde regionen dels läkarbristen, dels att man till stor del »förlitar sig på att själva utbilda den breda kompetens som ö-läget kräver«.
Inom anestesi/operation/Iva är bemanningen i dag drygt 9 tjänster i stället för 15 som skulle krävas för att bemanna jourlinjerna. Inom gynekologi/obstetrik är bemanningen drygt 8 i stället för dryga 12. Enligt regionen skulle de nya reglerna innebära neddragning av planerad vård, utebliven utbildningsverksamhet och risker för förlängda vårdköer.
Beslutet om dispens gäller ett år från 1 februari i år till 31 januari nästa år. Det förutsätter också att arbete görs för en omställning till de nya reglerna.
Läs även:
Inga schemaändringar i regionerna i väntan på dispens från dygnsvila
Överhopad arbetstidsnämnd har fortfarande inga besked om dispens
Få ansökningar om dispens – trots högljudda protester mot EU-reglerna
Inga raka besked i ny översikt om dygnsvila: »Behöver inte bli bättre«
Grönt ljus för dispens i svenska tolkningen av regler om dygnsvila
Läkarförbundet ingår i ny nämnd som ska lösa tvister om dygnsvila
Vissa läkare undantas från reglerna om dygnsvila – men orosmoln är kvar