Hyperinflammation hos 50 barn i Sverige kan ha coronakoppling
Runt 50 barn i Sverige har hittills drabbats av svår hyperinflammation som misstänks ha en koppling till det nya coronaviruset. Även om tillståndet kan vara livshotande har man lyckats vända alla fall, enligt Lotta Nordenhäll, ordförande i Svensk barnreumatologisk förening.
Lotta Nordenhäll, ordförande i Svensk barnreumatologisk förening och överläkare på Sachsska barn- och ungdomssjukhuset i Stockholm. Foto: Privat
I maj berättade Läkartidningen om att det under pandemin dykt upp fall där barn drabbats av svår hyperinflammation på flera håll i världen. Fall som misstänktes ha en koppling till covid-19.
Då hade Svensk barnreumatologisk förening kännedom om fyra misstänkta fall i Sverige. Nu rör det sig om runt 50, rapporterar SVT Nyheter.
Drygt 10 av barnen har fått intensivvård och ytterligare tre har fått ECMO-behandling. Även om tillståndet kan vara livshotande har inget barn i Sverige avlidit till följd av sjukdomen, enligt Lotta Nordenhäll, ordförande i Svensk barnreumatologisk förening och överläkare på Sachsska barn- och ungdomssjukhuset i Stockholm.
– Vi har valt att behandla väldigt aggressivt och lyckats vända alla fall, säger hon till SVT Nyheter.
Symtombilden vid tillståndet – som fått namnet multiinflammatoriskt syndrom (MIS) – påminner om Kawasakis sjukdom, men barnen är ofta äldre än vid Kawasakis sjukdom, som oftast drabbar barn under fem år.
Sjukdomen inkluderar hög feber, ofta i kombination med utslag, buksmärta, myokardit och konjunktivit. I vissa fall har den utvecklats till ett toxic shock-liknande tillstånd.
Tidigt insatt behandling är viktigt. Olika typer av antiinflammatorisk behandling kan bli aktuell, som immunoglobulin, kortison och ibland biologiska läkemedel.
– Baserat på rapporter från andra delar av världen – och på hur det här viruset beter sig i vuxenpopulationen – så tycker jag att det är rimligt att tro att det kan finnas en koppling mellan covid-19 och svår hyperinflammation hos enstaka barn, sa Lotta Nordenhäll till Läkartidningen i maj.
Jonas F Ludvigsson, barnläkare i Örebro och professor i epidemiologi vid Karolinska institutet, säger till SVT Nyheter att han känner sig ganska säker på att den utlösande faktorn är just covid-19.
– Men alla barn har inte testats positivt för covid-19, vilket jag tror beror på att alla inte verkar utveckla antikroppar efter en infektion.
Läs också:
Kawasakiliknande sjukdom hos fyra barn i Sverige kan ha coronakoppling
Hyperinflammation hos barn kan ha samband med covid-19