Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Ivo gör helomvändning – klandrar gynekolog i Skaraborg

Först friades han – nu fälls gynekologen för samma ingrepp. Ivo gör en helomvändning och slår fast att en läkare i Skaraborg brustit i vården när han opererat bort en kvinnas livmoder. »Det är ovanligt att vi gör helt olika bedömningar«, säger Pernilla Pehrson Niia, chef på Ivo, till DN.

Vid flera tillfällen har Läkartidningen rapporterat om hur kvinnor i fertil ålder i onödan fått sina livmödrar bortopererade av en gynekolog i Skaraborg. Kvinnorna fick alla vård av en och samma läkare, som diagnostiserat dem med bindvävssjukdomen EDS, Ehlers–Danlos syndrom. Diagnoserna visade sig dock vara felaktiga, vilket Dagens Nyheter var först med att rapportera.

I takt med att kritiken mot läkaren vuxit har nu också Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) bytt fot, skriver DN. Häromåret såg myndigheten inga brister i läkarens diagnostisering, vård och behandling av en av de drabbade patienterna – enligt Ivo var det »relevant att misstänka EDS«. Men efter att Skaraborgs sjukhus gjort en lex Maria-anmälan av fallen och själva slagit fast i en utredning att vården brustit öppnade Ivo ärendet på nytt. Det nya beslutet går helt på tvärs med det första, enligt DN.

I det nya beslutet får läkaren kritik på flera punkter. Bland annat vänder sig Ivo emot att inga alternativ till livmoderoperationen presenterades för den drabbade kvinnan, och myndigheten slår också fast att diagnosen ställdes på lösa grunder.

– I det första ärendet, vad vi kan se nu, så gjordes det en läkarbedömning av vår föredragande läkare som inte var korrekt. Att vi kommer fram till andra slutsatser nu beror på att det inte var en tillräckligt bra bedömning i det ursprungliga ärendet, säger enhetschefen David Efraimsson.

Avdelningschefen Pernilla Pehrson Niia medger dock att hon inte känner till några andra fall med så motstridiga beslut.

– Det är ovanligt att vi gör helt olika bedömningar, säger hon.

Ivos presstjänst skriver i ett mejl till Läkartidningen att myndigheten efter det nya beslutet tittat närmare på andra ärenden som den föredragande läkaren varit inblandad i. Här konstaterar dock myndigheten att dessa ärenden handlagts korrekt. »Det finns ingenting som i nuläget pekar på att något annat beslut kommer att omprövas«, skriver presstjänsten.

Den utpekade gynekologen utreds för närvarande av Ivo i ytterligare två ärenden.

Mer om Felaktiga livmodersoperationerna i Skaraborg

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa