Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Klart: KPMG ska granska Millennium-införandet i VGR

Det blir revisionsfirman KPMG som ska hålla i den externa granskningen av Millenniuminförandet i Västra Götalandsregionen, meddelar regionen i dag.

Efter att införandet av journalsystemet Millennium fick pausas på grund av stora problem och protester från anställda, meddelade regionen att processen kring införandet ska granskas av en extern aktör. Nu står det klart att det blir den internationella revisionsfirman KPMG som håller i granskningen, meddelar regionen i ett pressmeddelande i dag, tisdag.

– Det här är ett viktigt steg för att få en oberoende och transparent bild av situationen. Granskningen är en del av vårt arbete med att säkerställa att vi drar lärdomar inför framtiden, säger regiondirektör Håkan Sandahl i pressmeddelandet.

Valet av granskningsföretag har gjorts efter en sammanvägd bedömning, skriver regionen. En mängd faktorer, som till exempel att granskningen måste inledas omgående samt att det inte får finnas några kopplingar alls till Millenniumprojektet, har spelat in.

Redan den 10 december vill ägarutskottet ha en första dragning.

Läs mer: Här hittar du hela vår bevakning kring Millennium

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa