Läkare anmäls till HSAN efter skattefusk i miljonklassen
Ivo vill se indragen legitimation för en läkare som sedan flera år tillbaka är internationellt efterlyst. Mannen anklagas bland annat för skattefusk genom felaktiga fakturor på 2,4 miljoner kronor.
Läkaren är sedan flera år tillbaka föremål för en europeisk arresteringsorder och internationellt efterlyst för att ha erbjudit covidtest och -intyg utan att några prov analyserades, skriver Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) i sin anmälan till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN).
Ivo vill nu att läkaren blir av med sin legitimation och hänvisar bland annat till en utredning från Skatteverket, som visat att läkaren »genom skatteplanering har försökt att lura det allmänna på stora summor pengar och berika sig själv«.
De felaktiga fakturorna på drygt 2,4 miljoner kronor har också gjort att en region i förtid sagt upp vårdavtalen med flera vårdcentraler som mannen var företrädare för. I uppsägningsbeslutet nämns även olämplig hantering av botox inom ett av bolagen.
Sist men inte minst tar Ivo upp att mannen har uppgett att han är utbildad specialist i allmänmedicin, trots att så inte är fallet.
Sammanfattningsvis har läkaren uppvisat anmärkningsvärda brister både när det gäller att följa regelverk och i förhållanden som kan påverka patientsäkerheten, anser Ivo, och begär alltså att mannen ska bli av med sin legitimation.