Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Läkare dömd till fängelsestraff får legitimationen indragen

Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd drar in legitimationen för den läkare som förra året dömdes till fängelse för en rad brott, däribland mutbrott, bokföringsbrott och för att ha skrivit falska covidintyg.

Läkaren dömdes först i tingsrätten för bland annat grovt narkotikabrott, grovt skattebrott, grovt bokföringsbrott och för att ha utfärdat falska covidintyg – samtliga brott begångna inom ramen för läkarens egen praktik. Straffet blev fyra års fängelse och näringsförbud i sju år.

Domen överklagades till hovrätten. Där friades läkaren från grovt narkotikabrott, men dömdes i stället för mutbrott och grov olovlig befattning med falska pengar. Hovrätten sänkte straffet till två års fängelse men utdömde samtidigt en företagsbot på 2 miljoner kronor till läkaren.

Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) anmälde läkaren till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd i oktober 2022. Då hade läkaren redan förekommit i en rad tillsynsärenden hos Ivo, framför allt gällande brister i förskrivning av narkotiska läkemedel.

Ivo yrkade då på att läkarens förskrivningsrätt skulle dras in, samt att prövotid skulle utdelas. I samband med hovrättens dom ändrade Ivo dock sitt yrkande till att hens legitimation i stället skulle dras in.

Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd håller med, och har nu beslutat att återkalla legitimationen för den dömde läkaren.

Läs mer:
Hovrätten ger mildrad dom för läkare tidigare fälld för flera brott
Läkare får näringsförbud och döms till fyra års fängelse för grova brott
Läkare åtalad för narkotikabrott, mutbrott och bokföringsbrott

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa