Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Färre söker läkarutbildningar

Andelen förstahandssökande till landets läkarutbildningar inför höstterminen sjönk med 3,3 procent jämfört med höstterminen 2014. Det totala antalet sökande minskade med 5,3 procent. Det visar ny antagningsstatistik från Universitets- och högskolerådet.

Det största procentuella tappet ses i Lund och Linköping, där antalet förstahandssökande minskat med 13 respektive 9 procent jämfört med höstterminen 2014. Utbildningarna i Umeå och Göteborg går mot strömmen och upplever en ökning på 9 respektive 5 procent i antalet förstahandssökande.

Ända sedan millennieskiftet är trenden att antalet sökande till läkarprogrammen ökar. Det har dock hänt tidigare att kurvan fått ett litet hack. Senaste gången antalet förstahandssökande minskade var mellan höstterminerna 2010 och 2011.

Som Läkartidningen tidigare berättat är Karolinska institutet fortfarande det läkarprogram med överlägset flest antal sökande.

Mer att läsa

Mer att läsa