Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Nu ökar ebolafallen i Västafrika

För första gången i år har antalet nya ebolafall ökat i Liberia, Sierra Leone och Guinea. Det visar den senaste veckorapporten från Världshälsoorganisationen, WHO.

Efter en period när antalet ebolafall har minskat stadigt, har den positiva utvecklingen vänt. I slutet av januari understeg antalet nya ebolafall i Västafrika för första gången på sju månader 100. WHO sade då att ebolabekämpningen gått in en en ny fas.

Men under förra veckan bekräftades 124 nya fall. Värst drabbat är Sierra Leone där 80 personer har insjuknat. En ökning med 15 fall jämfört med föregående vecka. De flesta av de smittade finns i huvudstaden Freetown och distriktet Port Loko.

I Guinea var det 39 nya fall förra veckan, jämfört med 30 den föregående veckan. 11 har smittats på en begravning i början av januari i Lola, på gränsen till Elfenbenskusten.

I Liberia var det 5 nya fall förra veckan. Veckan dessförinnan var det 4 fall.

Nu när regnperioden är på väg och vissa områden kommer att bli isolerade, är det extra viktigt att spridningen stoppas snabbt enligt WHO. 

Tidigare i veckan avbröts en klinisk prövning av ett ebolaläkemedel på Läkare utan gränsers ebolacenter ELWA3 i Liberias huvudstad Monrovia på grund av det krympande patientunderlaget. 

Läs tidigare artiklar:
Ebola – samlingssida!

Citeras som
  • Läkartidningen. 2015;112:DC69

Mer att läsa

Mer att läsa