Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Ny chefredaktör för Dagens Medicin

Christina Kennedy blir ny chefredaktör för Dagens Medicin. Det förslaget presenterades för medarbetare och fackliga organisationer på tidningen under måndagen och ska nu MBL-förhandlas.

Christina_Kennedy.

Christina Kennedy. Foto: Gabriel Liljevall/Bonnier News

Christina Kennedy är sedan 2020 chefredaktör för Dagens Samhälle, som precis som Dagens Medicin ingår i mediekoncernen Bonnier News. Enligt förslaget ska hon från och med den 18 november vara chefredaktör för båda tidningarna, skriver Dagens Medicin och Dagens Samhälle.

– Nu får jag chansen att kombinera det bästa av två världar, kommenterar Christina Kennedy beskedet på LinkedIn.

Christina Kennedy har tidigare varit chefredaktör för Dagens Medicin under perioden 2014–2020. 2020 tog Lisa Blohm över rollen som chefredaktör. Hon kommer nu att övergå till en tjänst som reporter på tidningen.

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa