Handkirurg – bästa handledaren
Martina Åhlén, med dr och specialistläkare i handkirurgi har blivit utsedd till bästa handledare av studenterna vid Sahlgrenska akademin. Priset delas ut av Sveriges läkarförbund Student Göteborg.
Martina Åhlén arbetar vid handkirurgiska kliniken på Sahlgrenska universitetssjukhuset och är sedan flera år engagerad lärare och handledare i delkursen i handkirurgi under kirurgiterminen på läkarutbildningen. Hon vann titeln som Göteborgs bästa handledare efter att ha nominerats till utmärkelsen av studenterna.
Martina Åhlén tar emot sitt pris någon gång i december i samband med att hon håller en lunchföreläsning om sin specialitet för läkarstudenterna. Som vinnare i Göteborg har hon även chans att bli årets handledare 2018 i en nationell tävling, där hennes nominering tävlar mot vinnarna från de övriga orterna i Sverige där läkarprogrammet finns.
