Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Operationer återupptagna i Sollefteå: »Viktigt dra lärdom«

Förra veckan ställdes alla operationer vid Sollefteå sjukhus in på grund av för hög luftfuktighet. Nu har de återupptagits.

Den höga luftfuktigheten gjorde att steril miljö inte kunde garanteras, vilket Läkartidningen berättade om den 1 augusti. Därför ställdes alla operationer in. Men sedan den 6 augusti har operationerna kunnat återupptas, då mätningar i operationssalar och sterilförråd visar att luftfuktigheten ligger på en nivå som rekommenderas för att garantera patientsäkerheten, meddelar Region Västernorrland.

Regionen har genomfört mätningar tre–fyra gånger per dygn vid sjukhusen i Sollefteå, Sundsvall och Örnsköldsvik. Alla sjukhusen har nu fått grönt ljus.

Johan Nilsson, verksamhetschef för ortopedin i länet, menar att man kan lära både av andra sjukhus i Sverige och utomlands, när det gäller hur man hanterar luftfuktigheten. 

– Det är viktigt att vi drar lärdom av det inträffade. En plan och strategi kommer i höst att tas fram hur vi bättre kan förebygga den här typen av problem, säger Johan Nilsson i ett pressmeddelande.

 

Läs även:

Operationer ställs in på grund av hög luftfuktighet

Nödkyla, inställda operationer och fortsatt höga temperaturer

Mer att läsa

Mer att läsa