Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Patient med stroke blev utan tolk – skickades hem

En patient drabbades för andra gången av en stroke, men på akuten uppfattades aldrig symtomen på grund av språkförbistringar. Ingen tolk anlitades, och patienten skickades hem. När patienten kom tillbaka gick stroken inte längre att behandla.

En patient som tidigare hade haft en stroke uppsökte en akutmottagning efter en akut neurologisk försämring. Patienten talade inte svenska, och kommunikationen var »starkt begränsad«. Ingen neurologisk undersökning genomfördes, och tolk anlitades inte heller. Sjuksköterskan i triageringen bedömde ändå att patientens tillstånd var godartat och bad patienten att kontakta vårdcentralen i stället.

Patienten hade kvarstående symtom efter den första stroken, vilket försvårade bedömningen, enligt lex Maria-anmälan. Bilden har inte med den specifika patienten att göra.

Dagen därpå kom patienten in till en annan akutmottagning, där en färsk hjärninfarkt konstaterades. Då hade det dock gått så lång tid att stroken inte längre gick att behandla.

Händelsen klassas som en allvarlig vårdskada. Av sjukhusets lex Maria-anmälan framgår bland annat att patientens kvarstående högersidiga bortfallssymtom efter den första stroken försvårade bedömningen. Den bedömande sjuksköterskan har också i efterhand förklarat att det vid tillfället var långa köer och att hen upplevt arbetssituationen som pressande.

Enligt anmälan har nu sjukhuset sett över sina rutiner för när tolk ska användas. Kriterierna för läkarkonsultation har också skärpts.

Mer att läsa

Mer att läsa