Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Privata vårdgivare i Skåne utestängda från regionens IT-system

De privata vårdgivarna inom primärvården i Skåne har inte kunnat nå regionens nätverk under onsdagsmorgonen, och har därmed inte kunnat läsa journaler. 

Region Skåne försökte åtgärda ett problem som innebar att privata primärvårdsgivare behövde försöka flera gånger för att lyckas logga in på regionens nätverk. Men åtgärden gjorde saken värre, och resulterade i att vårdgivarna inte kunde logga in alls. Därmed var de helt utestängda från exempelvis journalsystemet.

Vid 10.30 gjordes en tillfällig lösning med temporära lösenord som gav vårdgivarna full tillgång till systemen.

Fyra timmar senare ska alla problem ha varit åtgärdade och efter det har tillgången till regionens system fungerat felfritt, säger Jan Svensson, IT-chef i Region Skåne till Läkartidningen.

Citeras som
  • Läkartidningen. 2017;114:EWTL

Mer att läsa

Mer att läsa