Psykiater har kvar legitimation två år efter fängelsedom
En psykiater som avtjänat fängelsestraff för bland annat grov misshandel och skadegörelse under en utekväll har fortfarande kvar sin läkarlegitimation, trots att nästan två år har gått.
En höstnatt i oktober 2021 kallades polisen till en pågående misshandel. På en uteservering i södra Sverige hade en man gått bärsärkagång och kastat metallstolar på två restaurangbesökare. Båda offren blödde och hade slagits medvetslösa av attacken. Den misstänkta gärningsmannen, som vid tillfället var ST-läkare, upplevdes vid gripandet som osammanhängande och förvirrad, med darrningar och stora pupiller.
Två år efter händelsen dömdes läkaren för grov misshandel, två fall av misshandel, skadegörelse och våld mot tjänsteman. Enligt domen led läkaren av en allvarlig psykisk störning »av självförvållad karaktär«, som orsakats av en kombination av bland annat stressfaktorer, personlighetsrelaterade drag och en överkonsumtion av läkemedel. Enligt Rättsmedicinalverket påvisades amfetamin och diazepam i läkarens blod, vilket kunde förklaras av intag av mediciner som han hade recept på. Dock var koncentrationen högre än förväntat om han tagit medicinerna enligt ordination.
Samma dag som domen föll tog Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) del av den, skriver nyhetsbyrån Siren. En månad senare anmäldes också läkaren till Ivo av sin arbetsgivare. Men trots att nästan två år har gått har läkaren fortfarande kvar sin legitimation.
Först i april i år, runt ett och ett halvt år efter domen, begärde Ivo att Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN) skulle dra in mannens legitimation. Än har dock inget beslut fattats. Efter brotten har läkaren dessutom fått specialistbevis i psykiatri, med rätt att förskriva narkotikaklassade läkemedel.