Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Så går arbetet med Cosmic i Stockholm och Gotland: »Goda förutsättningar«

Snart kan man presentera en tidsplan för införandet i de båda regionerna, säger Niklas Lindberg, ansvarig hos Cambio.

Efter en lång process med flera överklaganden stod det i höstas klart att även Region Stockholm och Region Gotland väljer Cosmic som nytt huvudjournalsystem. Senast om fem år ska systemet vara fullt implementerat, enligt avtalet, men arbetet har redan kommit en bra bit på väg. Det berättar Niklas Lindberg, ansvarig hos leverantören Cambio för införandena i Stockholm och Gotland.

– Vi är precis i slutfasen av den viktiga första delen av arbetet: den gemensamma planeringsfasen. Det vi har arbetat med nu är att sätta projektplan, tidsplan, arbetssätt, vad som ska levereras och hur det ska göras.

Inom kort kommer man att kunna presentera en tidsplan för införandet, säger han.

– Vi håller på att sätta datumen just nu.

Nästa steg blir att utforma systemet tillsammans, berättar Niklas Lindberg. Han beskriver journalsystemet som en bas som i övrigt är ganska tom.

– Det vi gör då är att fylla det med information och mallar för att anpassa till regionens arbetssätt. Det är väldigt olika mellan regionerna, vad man har för organisation och arbetssätt.

Efter det väntar utrullningsfasen. Då handlar det först om utbildning och förankring hos medarbetarna, sedan om själva införandet i verksamheterna.

Stockholms och Gotlands val av Cosmic följer på införandet i de så kallade Sussa-regionerna, nio regioner som samarbetat kring upphandling och implementering av systemet. I flera av dem, bland annat Dalarna, Västernorrland, Norrbotten och Halland, har medarbetare gått ut med hård kritik mot systemet, som man menar på olika sätt försvårar arbetet i vardagen.

Niklas Lindberg säger att man dragit en rad lärdomar både från Sussa-regionernas process och från andra Cosmic-kunder.

– Det handlar dels om hur man konfigurerat systemet för att det ska bli så bra användarupplevelse som möjligt. Jag är jätteglad att Stockholm och Gotland lägger stort fokus på att säkerställa användarvänlighet. Det är jätteviktigt, och där vi tar med oss lärdomar från både Sussa, Åland och befintliga kunder.

Jag är jätteglad att Stockholm och Gotland lägger stort fokus på att säkerställa användarfokus.

Stockholm och Gotland har också valt att ha en mer modulär strategi än till exempel Sussa-regionerna, vilket innebär att man kommer att använda andra, fristående system jämte Cosmic, säger Niklas Lindberg. De har även gjort en lite annorlunda upphandling än Sussa, berättar han.

– Till exempel har man köpt en helhetslösning med både konfigurering och införandeprojekt, vilket gör att det ställs stora krav på oss som leverantör att ha ansvar för helheten i införandet. Jag tycker att man har varit väldigt duktiga i sin upphandling.

Jag tycker att man har varit väldigt duktiga i sin upphandling.

Niklas Lindberg säger att han förstår om läkare i Stockholm och Gotland oroas av kritiken som kommer från kollegorna i en del av Sussa-regionerna. Det han vill förmedla till dem är att förutsättningarna för att Cosmic ska fungera väldigt väl här är mycket goda.

– Med tanke både på det sätt som Stockholm och Gotland angriper det hela och med de krav som ställs på oss som leverantör.

Gertrud Ocklin är programledare för införandet i Stockholm. Hon skriver i ett mejl till Läkartidningen att Sussa-regionernas erfarenheter har varit en viktig utgångspunkt i arbetet.

Hon skriver vidare att klinisk personal varit involverad från start i Stockholm, i bland annat kravställning och upphandling.

»Just nu deltar de i kliniska arbetsgrupper för att bland annat analysera dagens arbetssätt och hur de ska fungera i Cosmic.«

Medarbetarnas medverkan kommer dessutom att öka framåt, skriver Gertrud Ocklin.

»Fram till införandet kommer successivt allt fler medarbetare att involveras, till exempel genom arbets- och referensgrupper, tester och utbildning.«

Mer att läsa

Mer att läsa