Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

SLF: Låt två myndigheter ta fram data om utbildningsläkare

Läkarförbundet vill att Socialstyrelsen och E-hälsomyndigheten får ett gemensamt uppdrag att tillhandahålla ett system för statistik över antalet utbildningsläkare i landet. Det framgår av en skrivelse till Socialdepartementet som Läkartidningen har tagit del av.

I dagsläget finns ingen aktör som har i uppgift att samla in och tillhandahålla statistik över antalet AT-, BT- och ST-läkare, vilket gör det svårt att ta fram prognoser för framtida behov. Socialstyrelsen har dock uttryckt att myndigheten gärna blir en nyckelspelare i utvecklingen av sådana data och datainfrastruktur.

Läkarförbundet har tidigare uppmanat regeringen att ge Socialstyrelsen ledartröjan i arbetet med att utveckla ett system för att hämta in den här typen av uppgifter och göra prognoser, men nu vill man alltså att även E-hälsomyndigheten är delaktig i ett sådant uppdrag.

Förslaget motiveras med att bristen på statistik är en utmaning som skyndsamt behöver lösas. Desutom verkar både Socialstyrelsen och E-hälsomyndigheten vara införstådda i problematiken och se behovet att att få fram ett statistiksystem för antalet utbildningsläkare, menar Läkarförbundet.

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa