SLF: »Välfärdsutredningen åsidosätter patienternas behov«
Sveriges läkarförbund avvisar bestämt det förslag om ett vinsttak för offentligt finansierade privata välfärdsföretag som regeringens utredare Ilmar Reepalu presenterade i dag. »Politisk ideologi har fått styra agendan i stället för vårdkvalitet, patienternas valfrihet och vårdpersonalens arbetsmiljö«, kommenterar Läkarförbundets ordförande Heidi Stensmyren.
En begränsning av vinsterna till motsvarande statslåneräntan plus sju procent av det operativa kapitalet. Det var, som väntat, huvudbudskapet i den utredning om vinster i välfärden som regeringens utredare Ilmar Reepalu presenterade i dag.
Enligt utredningen leder ett sådant vinsttak till att miljardbelopp stannar kvar och förstärker verksamheterna i välfärden varje år, i stället för att plockas ut som vinst av ägarna.
Förslaget avvisas dock kraftfullt av Sveriges läkarförbund. I ett pressmeddelande skriver ordförande Heidi Stensmyren att en sådan vinstbegränsning riskerar att leda till att vårdföretag avvecklas – framför allt mindre, läkarledda verksamheter som redan från början har ett begränsat kapital.
»Det finns inget motsatsförhållande mellan vinst och kvalitet«, skriver Heidi Stensmyren och fortsätter:
»För att kunna utveckla sin verksamhet behövs en vinst som gör det möjligt att investera och utveckla vården. Frågan är inte i första rummet hur mycket det kostar, utan hur mycket kvalitet och vård varje satsad skattekrona ger, oavsett om den utförs i offentlig eller privat regi.«
Även arbetsgivarorganisationen Vårdföretagarna riktar kritik mot utredningens förslag. Håkan Tenelius, näringspolitisk chef för Vårdföretagarna, kallar i ett pressmeddelande förslaget ett »frontalangrepp på människors möjlighet att välja vård och omsorg, och för företagens möjlighet att bidra till vårdens utveckling«.
Sveriges Kommuner och landsting, SKL, är försiktigare i sina kommentarer och hänvisar till kommande remissvar. SKL:s orförande Lena Micko säger dock i ett pressmeddelande att det är viktigt att de gemensamma resurserna används på bästa möjliga sätt för medborgarna.
– Det behöver dessutom vara transparent och tydligt för alla hur pengarna används, säger Lena Micko.
