Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Temadag inspirerade till »Kloka kliniska val«

Svenska läkaresällskapet (SLS) höll på tisdagen temadag för »kloka kliniska val«. Det var den tredje omgången, och intresset för att utföra mindre onödig vård var stort.

Svenska läkaresällskapets ordförande Catharina Ihre Lundgren inledde dagen med att berätta att det råder »hög aktivitet bland specialistföreningarna«. Allt fler tar fram egna listor över vård som det går att göra mindre av, enligt principerna för kloka kliniska val (KKV).

Socialstyrelsens generaldirektör Björn Eriksson, som deltog digitalt, tipsade om myndighetens egen rapport »Utmönstring av vård som saknar patientnytta«, som publicerades i december förra året. Han tyckte också att det var bra att allt fler KKV-projekt pågår ute i verksamheterna, men att det handlar om mer än att dra ner på onödig vård:

– Vi behöver också tänka klokt när det gäller administrationen för läkare. Här är det viktigt i verksamheterna att personalen är delaktig och identifierar vilka insatser som inte är värdeskapande, sa Björn Eriksson.

Att KKV-initiativ bör komma från golvet talades det mycket om, i enlighet med att »Choosing wisely« beskrivs som en gräsrotsrörelse. Flera fick tillfälle att berätta om sina projekt under dagen.

Och flera av besökarna var också nyfikna på att hitta sätt att implementera kloka kliniska val på sina egna kliniker.

Marie Parenmark, överläkare i radiologi på Gävle sjukhus.

En av dem var Marie Parenmark, överläkare i radiologi på Gävle sjukhus.

– När man jobbar med röntgen har man en känsla av att mycket görs i onödan – det är mycket hängslen och livrem. Jag skulle inte säga att vi kommit så långt med KKV på mitt sjukhus, men det puttrar lite. Jag är intresserad av att lära mig mer, se vad jag kan göra hos oss, säger Marie Parenmark.

Elias Rönning, ST-läkare i internmedicin på Skånes universitetssjukhus Lund.

En annan som var på plats var ST-läkaren i internmedicin Elias Rönning, som kommit hela vägen från Lund.

– Jag är här och presenterar mitt KKV-projekt under en »speeddejtingsession« där vi får höra om flera olika som pågår ute i landet. Själv har jag också gjort ett vetenskapligt arbete kopplat till min ST med KKV-inriktning. Det handlar om svimning och användning av hjärtultraljud. Förmodligen gör man för mycket hjärtultraljud, och där kan man nog fundera på vilka patienter som gynnas av det och vilka som inte gör det, säger Elias Rönning.

Tore Särnhult, överläkare på Hallandskustens hudmottagning.

Också Tore Särnhult, överläkare med egen hudmottagning i Kungsbacka, var på plats.

– Jag sitter med i vår specialistförening Svenska sällskapet för dermatologi och venereologi, och vi håller på att ta fram egna KKV-riktlinjer. Till exempel är hantering av tumörer som basaliom en jätteviktig del, men när det handlar om äldre patienter finns ibland skäl att avvakta med att göra något. Det är i stort sett noll risk att avlida av dessa tumörer, och att ta bort dem kan ibland göra mer skada än nytta, säger Tore Särnhult.

Under temadagen blev det också känt att en bok om lågvärdevård ska komma ut i vår, vars syfte är att kunna användas på läkarprogrammen.

Jobb i fokus

Mer att läsa

Mer att läsa