Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Nu har Läkartidningen.se fått ny kostym

Välkommen till en uppdaterad sajt med många nya funktioner!

Du har med största sannolikhet märkt det redan: Sedan förra veckan har Läkartidningen.se fått ett helt nytt utseende och många nya funktioner. Allt för att du som läser Läkartidningen.se ska få en så bra upplevelse som möjligt.

Samtidigt har också en ny systersajt blivit född: Läkarkarriär.se, en webbplats med fokus på platsannonsering, som vi hoppas ska ge god hjälp till dig som är på jakt efter ett nytt jobb.

Den tydligaste förändringen är nog att vi har ett nytt formspråk, med annan stil på både rubriker och artikeltext. Det är också delvis andra färger. Tanken med den förändrade designen är att Läkartidningen.se bättre ska anknyta till formen på vår papperstidning, men samtidigt ha sin egen karaktär.

Det är nu också lättare att skilja på olika typer av artiklar. Nyhetsartiklar har en lite fetare, rak rubrikstil, medan vetenskapliga artiklar har en tunnare rak rubrikstil. Krönikor, debattartiklar och annat åsiktsmaterial har tunn kursiv rubrikstil. Jag hoppas att detta ska göra det lättare för dig som läsare att navigera mellan olika typer av innehåll.

Det finns också en hel del nya funktioner. Bland annat har debatt, kultur, krönikor och de vetenskapliga artiklarna sina egna fasta platser på förstasidan, vilket gör att det blir lättare att hitta den typen av lite mer tidlöst material i flödet av nyheter. Vi har också större möjlighet att koppla ihop artiklar som handlar om samma ämne, bland annat med så kallade taggar under varje artikel. Klickar du på en sådan tagg kommer du till en sida med fler artiklar i samma ämne.

Läkartidningen.se och Läkarkarriär.se har också anpassats för att fungera bra för alla dem som föredrar att läsa i sin mobil, men fungerar naturligtvis fortfarande lika bra på desktop.

Det är många som slitit bakom kulisserna för att se till att våra nya sajter kommit på plats. Med oss hela vägen har vi haft webbyrån Oktavilla, som både gjort den nya designen och byggt de nya funktionerna. Och inget hade varit möjligt utan alla medarbetare på Läkartidningens redaktion och marknadsavdelning – både ni som arbetat mycket med de nya sajterna och ni som sett till att den ordinarie verksamheten fungerat under tiden. Stort och varmt tack!

Nu laddar vi för fortsättningen! Det finns flera funktioner som står på vår önskelista, och vi vill fortsätta både den tekniska och innehållsmässiga utvecklingen av Läkartidningen och Läkarkarriär. Hör av dig och berätta vad just du skulle vilja att vi gjorde!

Mer att läsa

Mer att läsa