Gå till innehållet
Gå till startsidan

Denna webbplats vänder sig till läkare

Sök

Ingen effekt av simvastatin vid subaraknoidalblödning

Intracerebral blödning temporoparietalt på höger sida. Foto: Läkartidningen nr 35/2010.

Har simvastatin en plats i den farmakologiska arsenalen vid subaraknoidalblödning? Den frågan har en grupp forskare utrett i en studie som presenteras i Lancet Neurology. Bakgrunden är att preparatet ibland ges i akutskedet vid subaraknoidalblödning i syfte att minska vasospasm.

Den dubbelblindade studien har gjorts under perioden 2007 till 2013 vid 36 olika centrum i nio länder. Totalt omfattas 782 patienter mellan 18 och 65 år som inkommit med subaraknoidalblödning till följd av rupturerat aneurysm. Hälften av dessa gavs simvastatin. Behandlingen sattes in i samband med ankomst till sjukhuset och fortsatte sedan i 21 dagar, med dosen 40 mg per dag. Resten utgjorde kontroller som fick placebo. Resultatet mättes efter sex månader med den 6-gradiga modifierade Rankin-skalan som används för att gradera symtom efter stroke.

Ett halvår efter insjuknandet förelåg det sammantaget inte några skillnader mellan behandlings- och placebogruppen, vare sig vad gällde andel av patienterna i respektive grupp som avled eller andel som drabbades av svåra neurologiska sequelae. Några skillnader på kort sikt noterades inte heller. På biverkningssidan noterades inte några skillnader mellan behandlings- och placebogruppen, vilket innebär att behandlingen var säker. Mot bakgrund av att man inte sett någon effekt finns det emellertid ingen anledning att rutinmässigt ge simvastatin vid subaraknoidalblödning, sammanfattar författarna.

 

Citeras som
  • Läkartidningen. 2014;111:CYTU

Mer att läsa

Mer att läsa